ARAMA

Okul: Çocuğunuzun okul hayatını kolaylaştırın.

Kronik bir hastalığı olan çocuklar ve ergenler için normal bir yaşam sürmek önemlidir. Çocuğunuzun normal yaşamının büyük bir parçası eğitimdir; bu atlanmaması gereken bir konudur. Birçok durumda otoinflamatuar hastalığı olan kişiler kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul ya da yüksekokul gibi eğitim kurumlarına normal bir şekilde devam edebilirler. Okula gitmeyi çocuğunuz için mümkün olduğunca kolaylaştırmak adına göz önünde bulundurmanız gereken şeyler ve sormanız gereken sorular vardır. Bunlardan birkaçını bu sitede ele alıyoruz.

Bilgi, anlayışı doğurur

Çocuğunuzun Otoinflamatuar bir hastalığı varsa ve düzenli bir anaokulu, kreş veya ilkokula/ortaokula gidiyorsa, öğretmenlerinin ve sınıf arkadaşlarının, bu hastalığın çocuğunuzun yaşamını nasıl etkilediğini anlamadıklarını fark edebilirsiniz. Eğer Otoinflamatuar hastalıklar konusunda yeterli bilgileri yoksa bunu anlamak onlar için zor olabilir. Bu nedenle, öğretmenlerini ve sınıf arkadaşlarını körü körüne suçlamamalısınız. Yapabileceğiniz şey, hastalık konusunda kendileriyle birebir konuşmanızdır.

Onlarla konuşarak yapbozun parçalarını birleştirmelerine yardım edebilirsiniz; çünkü yaşadıklarınızın sebeplerinden birini bilmek şöyle dursun Otoinflamatuar hastalık nedir, bunu bile duymamış olabilirler. Nedenleri, belirtileri ve bunun çocuğunuzun günlük yaşamı için ne anlama geldiğini açıklamak, çocuğunuza ilişkin anlayışlarını değiştirebilir ve belki de çocuğunuzu okul etkinliklerine dahil etmenin en iyi yolu olabilir. Dolayısıyla bu, çocuğunuzun okuldaki günlük yaşamını oluşturmasına ve kendisine sunulanların tümüne (oyun zamanı, okul gezileri, kutlamalar vb.) katılmasına yardımcı olabilir.

Otoinflamatuar bir hastalıkla yaşamasından dolayı çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceğini düşündüğünüz belirli bir destek alabilmesi için, okuldaki öğretmeniyle ya da idari personel ile daha ayrıntılı konuşmanız gerekebilir. Bunu açık bir şekilde konuşarak okuldaki yaşamını kolaylaştırmak adına çocuğunuza verilebilecek en iyi desteğin ne olduğu ve/veya belirli durumlarda yapılabilecekler konusunda birlikte bir plan yapabilirsiniz. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere yardımcı olabilecek[1] birçok şey var:

  • Ona ikinci bir kitap seti alarak çocuğunuzu ağır kitapları her gün okula getirip götürme sıkıntısından kurtarabilirsiniz
  • Yazılı testler sırasında kendisine biraz daha fazla zaman tanınması
  • Onu zorlayacak jimnastik egzersizlerine katılımdan muaf tutulması ve beden eğitimi performansının diğer öğrencilere göre farklı değerlendirilmesi
  • Atakları nedeniyle sabah iyi hissetmediği bazı günler okula geç gitmesinin mazur görülmesi
  • Mümkünse bir asansör veya yürüyen merdiven kullanmasına olanak tanınması
  • Okul süresince ilaç alması gereken durumlarda, öğretmenler veya hasta bakıcılara ilacı vermelerine dair izin ve ilaca ilişkin yazılı ayrıntıların verilmesi
  • Okuldaki idari personelin veya öğretmenlerin çocuğunuzun hastane randevuları konusunda mümkün olduğunca erken bilgilendirilmesi

Going to school when you have an autoinflammatory condition

Çocuğunuzun okula gidememesi, eğitimden geri kalması anlamına gelmez.

Otoinflamatuar hastalığı nedeniyle çocuğunuz zaman zaman, hatta uzun süre okula devam edemeyebilir. Derslerini kaçırması ve öğretime ayak uyduramaması konusunda endişeleriniz varsa bu endişelerinizi azaltmak için okulu ile konuşmanız gerekebilir.

Çocuğunuzun uzun süre okuldan uzak kalma olasılığı varsa; evde eğitim, hastanede eğitim ya da her ikisinin birleşimi gibi seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Danışmanınız, çocuğunuzun mümkün olduğunca normal bir eğitim alabilmesi için uygun bir yol bulmak üzere sizinle çalışmalıdır.

Son Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022

Kaynaklar:

https://www.gov.uk/illness-child-education (son ziyaret tarihi 5.11.2015)

Otoinflamatuar Hastalıklar

Otoinflamatuar hastalıklar hakkında daha fazla bilgi sahip olmak istiyorsanız tıklayın.

Daha fazla bilgi edinin