ARAMA

Aile: Otoinflamatuar hastalıkla birlikte baş edin.

Aile yaşamı karmaşıktır. Hepimiz oldukça mutlu, sağlıklı ve iyi gelirli ve ailemize de zaman ayırabileceğimiz bir işimizin olmasını isteriz. Ancak gerçekler, hayallerimiz kadar kusursuz değildir. Bir de otoinflamatuar hastalığı olan bir çocuğunuz varsa dikkat etmeniz gereken ek durumlar vardır. Otoinflamatuar hastalığı olan bir çocuğun ailesinin karşılaştığı sorunları ele alan bazı yazıları burada bulabilirsiniz. Bu yazılar aslında yalnız olmadığınızı anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Kardeşler arasında sevgi ve bakımı nasıl dengeleyebilirsiniz?

Kronik hastalığı olan çocuğun bakımı, tüm aileyi etkileyebilir ve sağlıklı kardeş için bazen sorun oluşturabilir. Ebeveynlerin dikkatlerini ve vakitlerini sağlıklı çocuktan çok hasta çocuğa vermeleri gerekebilir.  Sağlıklı kardeşin hasta kardeşinin ihtiyaçlarına karşı duyarlı ve sabırlı olması gerekir. Bazen sağlıklı kardeş, hakkı yeniyormuş gibi hissedebilir ve ebeveynlerinin neyle uğraştıklarını, neden hasta kardeşe daha fazla zaman ayırdıklarını tam olarak anlayamayabilir. Ebeveynler, çocuklarını eşit oranda sever. Anne ve baba olarak siz bu durumu aslında çok iyi biliyor olabilirsiniz ama otoinflamatuar hastalığı olan çocuğun sağlıklı kardeşi bu durumu sizin gibi görmeyebilir.

Bu sorunla başa çıkmak için sağlıklı çocuğunuzla nasıl hissettiği hakkında açıkça konuşmaya başlayarak önemli adımlar atabilirsiniz. Olumsuz duygular veya sorunlar paylaşıldığı zaman daha kolay aşılabilir. Bu konuda dikkate alınması gereken diğer yaklaşımlar şunlardır:

  • Çocuğunuzun hastalığını ve neden özel bakım ve dikkat gerektiğini kardeşine açıklayın.
  • Kendilerini özel ve seviliyor hissetmeleri için, hastalığı olmayan çocuklarınızla birebir etkinlikler ayarlayın ve kaliteli zaman geçirin.
  • Tüm aile olarak herkesin birlikte yapabileceği bir etkinlik için 'aile geceleri' planlayın. Bu etkinlik hep birlikte koltuğa oturup film seyretmek bile olabilir.
  • Çocuklarınızı sık sık kucaklayın ve onları ne kadar sevdiğinizi söyleyin.
  • Detaylı bir ajanda tutarak tüm çocuklarınızın randevularını ve işlerini daha kolay ve adil bir şekilde planlayın.
  • 'İletişim hatlarını açık tutma' konusunda ailesel prensip oluşturun; daima birbirinize karşı dürüst olun ve aklınızdakini açıkça ifade edin.
  • Sağlıklı kardeşin durumu daha iyi anlayabilmesi için onu, otoinflamatuar hastalığı olan kardeşinin tedavi ve bakımına dahil edin.

Otoinflamatuar hastalığı olan bir çocuğun ebeveyni olarak karşılaşılan bazı pratik ve hatta psikolojik sorunlar konusunda da benzer kronik hastalıklardan etkilenmiş çocukların aileleriyle konuşmayı deneyebilirsiniz.

Aile Yaşamı

Birçok çift için ilişkiyi canlı tutmak kolay değildir. Çocuklar da işe karışınca kendinizi bir daha baş başa kalıp kalamayacağınızı düşünürken bulursunuz. Evde hasta bir çocuk olunca işler daha da zorlaşır. Ancak hasta bir çocuğun ebeveyni olmak, romantizmin azalması anlamına gelmek zorunda değildir.

1. Günde en az bir kez iletişim kurun.

Gün boyunca bir veya iki kez konuşmak, mutlu bir evlilik veya bir ilişki için önemlidir. Müsait olduğunuzda bir mesaj gönderin ya da arayıp sohbet edin. Hiç ummadığı bir anda bulmaları için çantalarına bir not koyun ve bu notun çocuklar veya evde yapılacaklarla ilgili olmamasına dikkat edin.

2. Eşinizle birlikte vakit geçirmek için zaman planlamaya çalışın. 

Günlük yaşamın sıkıntılarından uzakta, baş başa geçirilen zaman sağlıklı bir ilişki için önemlidir. Mümkün olduğu kadar birlikte vakit geçirmeye çalışın. Ayda bir akşam dışarda yemek yiyebilirsiniz veya arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz.

3. Teknolojiyi kapatın.

Bir ev ve ailenin getirdiği yükümlülükler nedeniyle baş başa kalmak yeterince zordur. Birlikte zaman geçirmeye çalıştığınız anlarda cep telefonlarını, televizyonu kapatın. Çocuklar uyurken en azından telefonunuzu herhangi bir acil çağrı geldiğinde titreşimde olacak şekilde ayarlayın.

4. Çocukları erken yatırın.

Haftada bir kez bile olsa eşinizle bir süre baş başa kalabilmek altın kadar kıymetlidir. Birlikte biraz fazla zaman geçirmek, sizi sonunda daha iyi ebeveyn yapar.

5. Ortak bir ebeveyn yaklaşımı belirleyin.

Birbirinizle savaşmak yerine aynı tarafta olduğunuzu hatırlayın. Ebeveynlik konusunda ona tam olarak katılmıyor olsanız bile desteklemeye çalışın.

Son Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022

Otoinflamatuar Hastalıklar

Otoinflamatuar hastalıklar hakkında daha fazla bilgi sahip olmak istiyorsanız tıklayın.

Daha fazla bilgi edinin